Tah na Šumpersku (8. a 9.3.2009)

9. března 2009 v 17:54 | Martin Vavřík |  Sobotínsko a okolí (ptáci)
Víkend jsem strávil na jednání FK ČSO v Lanžhotě na jihu Moravy. Fotoblog s pozorováním ptáků brzy najdete na stránkách FK ČSO (http://fkcso.cz). Zde najdete stručné info ze včerejška v Šumperku a záznam tahu dnes odpoledne nad Petrovem n. D.

V neděli večer jsem asi deset minut čekal na odvoz před nádražím v Šumperku. Otočil jsem hlavu nahoru - a zahlédl postupně čtyři klíny hus polních (nevylučuji mezi nimi husy běločelé) v počtu 124, 60, 42 a 70 ex. (celkem tedy 296 ex., sečteno diky digifotografiím). Husy letěly neobvyklým směrem - k jihovýchodu. Bylo 16:50 a ejhle, v 17:15 pozoroval klín hus asi 40 km po směru tahu Jan Vidlař nad Chomoutovem. Odpovídá to udávané rychlosti letu do 80 km/hod.
V intervalu 10 minut se ještě stihl objevit sokol stěhovavý, který zvolna odplachtil k jihu.
---
Dnes jsem se odhodlal vyrazit ze školy domů pěšky (poprvé letos byly jakž takž podmínky), přestože obloha hrozila deštěm.
Ptáci se (na místní poměry) docela hýbali. Moje cesta domů je v podstatě linie celým Petrovem, od jeho konce u školy (hranice s Vikýřovicemi) po druhý konec u domova důchodců (hranice se Sobotínem). Opět pokračoval výrazný tah havranů polních s malou příměsí kavek. Nejprve přeletovali za okny školy (300 ex. za 10 minut), poté nesouvisle dále a pak se při cestě domů objevilo velké hejno 780 ex. Dohromady jsem zaregistroval asi 1250 ex., což je pro mne místní rekord (havrani se mimo jarního tahu Šumpersku dle mých zkušeností dosti vyhýbají).
Mimo havranů protáhlo několik dalších druhů, k nejzajímavějším a opět rekordním patřilo hejno 21 racků bouřních, kteří proplachtili k severu nad Petrovským rybníkem.
Bylo to ve velké výšce, taže na fotce vypadají prostě jenom jako racci. Šlo většinou o dospělé ptáky. Krátce před racky prolétlo hejnko asi 80 kvíčal.
Poslední obrázkem dokumentované pozorování je přelet hejnka 13 holubů hřivnáčů.
Tah tedy začíná probíhat i pod zasněženým hřebenem Jeseníků celkem intenzívně. Mimo zmíněných druhů přelétl také jeden strnad rákosní (další se ozýval v malé rákosině Petrovského rybníka), nějací skřivani polní, hejnko sedmi špačků obecných (ti ovšem v protisměru, k jihu), jednotliví čížci, ve vesnici pak hejno sýkor koňader. Táhly také káně lesní v neurčitém počtu, nad hřebenem Petrovského vrchu jsem v jednu chvíli pozoroval až 11 ptáků najednou.

Zítra bych se rád zastavil na Šumvaldu, uvidíme, jak to dopadne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pepa z depa Pepa z depa | 13. července 2009 v 17:06 | Reagovat

Smrdiš :d

2 prom evening dresses prom evening dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 3:00 | Reagovat

Kindly feel free to visit an article I submitted recently on and ways to save your home.
http://www.movedress.com/prom-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama