Šumvald (6/09 - 1.3.2009)

1. března 2009 v 17:34 | Martin Vavřík |  Šumvald (ptáci)
I druhý den víkendu jsem vyrazil na Šumvald, abych tu strávil půl dne (od svítání do 12:00). Očekával jsem po oteplení výraznější tah a předpoklad se vyplnil. Fotoreportáž je dnes poněkud bohatší, vybral jsem více obrázků. Světlo bohužel opět nic moc, celý den bylo zataženo nízkou oblačností (díky tomu ovšem ptáci museli táhnout nízko).

Na úvod stručný přehled stavu hladiny (tmavé plochy je volná hladina, zatím jen díky vtoku vody a dvěma odmrazovačům, severní rybník je vypuštěný).
A teď hurá na fotoreportáž. Hned po příjezdu ke vtoku vody do rybníka jsem trochu rozplašil volavky a kachny a obejvil nového hosta - samce morčáka velkého; později přilétla ještě samice. Docela mne to potěšilo; morčák velký je sice běžně zimující kachna, ale na jarním Šumvaldu jde stále o vzácného hosta, toto je teprve můj šestnáctý záznam od roku 1993.
Na ledu sedělo opět mnoho volavek popelavých, jedna neulétla hned, protože našla něco opravdu velkého a snažila se to nacpat do krku.
Zamrzlý rybník zatím skýtá volavkám útočiště, takže se nemusí schovávat na poli. Na ledu jsou tak komicky roztroušená hejna přihrbených ptáků, dnes celkem 40 ex.
Brzy se také objevily husy, které dnes evidentně houfně opouštěly jižní Moravu. Čas jejich příletu na lokalitu (8:47) a čas východu Slunce (6:45) udávají podle mne dobu, kterou jim zabere cesta z Mušova na Šumvald, odkud bez zastávky pokračují přes Jeseníky na polská jezera. První hejno čítalo podle fotografie 168 ex., během dopoledne následovalo ještě pět dalších hejn, takže celkový počet dosáhl 463 ex. (díky digitální fotografování, bez tebe bychom se museli smířit s odhady!).
Hejna byla různě stavěna, převažovala husa běločelá, podstatnou část některých hejn tvořily husy běločelé, v jednom se objevilo také asi 5 hus velkých. Bohužel druhové složení digifotografie neodhalí, to zůstává na kvalifikovaném odhadu. Ještě doplním, že se jedná o největší počet hus, který jsem kdy na Šumvaldu pozoroval! (Dosavadní maxima - 370 hus polních v březnu 2005 a 360 hus polních v únoru 2008.)
K dalším migrantům patřili holubi doupňáci, kupodivu žádný hřivnáč. Prolétla celkem tři hejnka (9, 3 a 13 ex.), dohromady tedy 25 ex.
Kachny divoké měly zřejmě špatné zkušenosti s "bouchači", proto se převážně držely na ledu ve středu rybníka, později se trochu osmělily. Od včerejška jich trochu přibylo, sečetl jsem 149 ex. To je poměrně málo, šestnáctiletý průměr této pentády je 238 ex.
Tradičními hosty drůbežárny jsou hrdlička zahradní. Vždy po ránu naletují do areálu zobat zrní, dnes před polednem zase odletovaly do vesnice. V zimě se zde dá zastihnout přes 100 ex., dnes jsem odhadl 40 ex.

Dalšími migranty byla hejna špačů obecných. Proletovali celkem pravidelně, zaregistroval jsem přelet jedenácti hejn (3 až 40 ex.), celkový počet ptáků byl odhadem 170 ex.
Dnes jsem se rozhodl nepojíždět s autem, ale obejít ryník dokola - po dlouhé době mi to umožnila situace, kdy byly husy zahnané do výběhu a brány na hrázi byly otevřené. Při přecházení za budovami přelétlo nad rybníkem první hejnko desíti čejek chocholatých.
Hrdličky byly nervózní a divoce poletovaly kolem.
U domku mezi drůbežárnami (nechápu, jak v tom smradu a kraválu mohou bydlet, na druhou stranu výhled z okna na Šumvaldský rybník...) se zdržovalo největší místní hejno vrabců polních a domácích, čítající několik desítek ptáků.
Od Oskavy vylétlo několik volavek a přisedlo k ostatním na rybník, objevila se mezi nimi i druhá volavka bílá.
Na jihu se zdržovalo několik racků, bohužel jen menších druhů. Na cestu se vydali první racci bouřní, celkem dnes šest dospělých či dvouletých ptáků.
Střídavě poletovalo nad hladinou něco přes deset racků chechtavých, první se objevili až v 8:24, což znamená, že zde nenocovali. Vesměs šlo o dospělé ptáky posupně pelichající do svatebního šatu. Pták na následující fotografii zatím v pelichání hlavy moc nepokročil.
Při vytahování rybek z vody provozovali racci doslova leteckou akrobacii.
Ještě fotka racka bouřního metodou digoscoping.
Vraťme se k protahujícím ptákům; od jižních racků jsem se totiž po silnici vrátil na severní hráz a pokračoval v pozorování. Nad hrázi jsem zaregistroval druhého dnešního (i letošního) skřivana polního.
Na volné hladině poněkud "zhoustli" kormoráni velcí, evidentně nenápadně přiletovali další ptáci, takže z ranních 58 ex. bylo předpoledních 102 ex. Poté začali kormoráni lítat sem tam, část jich odlétla k severu, ostatní si sedli zpátky.
Na severním rybníce se nachvíli zastavili tři konipasi bílí, celkem dnes 5 ex.
Čírky obecné (pár) nespolupracovaly, z jižního rybníka přede mnou uletěly a pak se držely co nejdále to šlo, takže aspoň digiscoping:
Volavky zanechaly v tajícím sněhu u břehu pěkné stezičky.
Také na sever se zalétli podívat racci chechtaví, opět jsem zachytil prakticky nepřepelichaného adulta.
Tak nějak to vypadalo krátce před polednem u severozápadního oka v ledu.
Konečně vylezly z vody labutě a umožnily mi odečíst na velkou dálku dva kroužky. Jednodušší to bylo s barevným polským, který má vhodně umístěná písmena a čísla.
S kovovými kroužky je to horší - jeden pták měl kroužek tak olezlý, že přečíst nešel ani náhodou. To se některým kroužkům stává, nejdou přečíst ani zblízka. Třetí pták měl kovový kroužek lépe čitelný, ale byl otočený špatnou stranou. Dlouhé čekání nakonec přineslo kýžený záběr:
Kormoráni mezitím vylezli na břeh a odpočívali s kachnami.
Další záběr ukazuje, že labutě nebyly zrovna nejblíže, takto se daly vyfotit s 12× zoomem. Je vidět, o co více pomůže digiscoping přes 40× zvětšující monokulár.
Hejno labutí při mém odchodu začalo poletovat, nafotil jsem pár záběrů. Jsou to sice běžní ptáci, ale když nesou své mohutné tělo vzduchem, nepřestává mě to udivovat. Na prvním záběru najdete i labuť se žlutým kroužkem.Nad parkujícím autem se ozývaly podivné zvuky, které nešly přiřadit žádnému našemu druhu. No jasně, sojky se zase vyblbovaly. Pak ještě zakrákaly jako vrána a odlétly na jiné stromy. Celkem tu bylo šest ptáků, snad už začal jejich tah.
A už jsem jel domů přes pole. Ještě jsem si cestou zastavil u poštolky a vyfotil ji z okýnka.
A kolem tradičního hejna strnadů obecných a vrabců polních u Nové Hradečné jsem zamířil domů.
A nyní závěrečný přehled vodních a zajímavých druhů ptáků:
 • kormorán velký - 102 ex.
 • volavka popelavá - 40 ex.
 • volavka bílá - 2 ex.
 • labuť velká - 28 ex., z toho 6 ad. ex. v hejnku jen protáhlo k severu
 • husy - 463 ex., vesměs přetahují k severu
  • husa velká - odhadem 5 ex.
  • husa polní - odhadem 400 ex.
  • husa běločelá - odhadem 60 ex.
 • kachna divoká - 149 ex.
 • čírka obecná - pár
 • morčák velký - pár (samec od rána, samice až před polednem)
 • čejka chocholatá - 10 ex. (první letošní)
 • racek chechtavý - 15 ad. ex.
 • racek bouřní - 6 ad./3K ex.
 • holub doupňák - 25 ex. (první letošní)
 • hrdlička zahradní - asi 40 ex.
 • strakapoud velký - 2 ex. táhnou k severu
 • skřivan polní - 2 ex. (první letošní)
 • konipas bílý - 5 ex. (první letošní)
 • špaček obecný - asi 170 ex.
 • sojka obecná - 6 ex.
 • strnad rákosní - 8 ex. táhne k severu (hejnko 7 ex. a 1 ex.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama