Polské Tatry aj. - den první

25. července 2006 v 20:05 | M. Vavřík |  Vysoké Tatry
Dobrý den všem příznivcům,

nějakou dobu jsem neblogoval, zvláště poté, co z mého blogu beze stopy zmizel poslední článek. Pojal jsem jistou nedůvěru a jen zvolna se otrkávám. Přináším teď první díl fotoreportáže mé červencové návštěvy polských Tater, orientovanou turisticky a botanicky.

Západní a Vysoké Tatry jsme navštívili v rámci EXODu, ubytovaní jsme byli v oravském Tvrdošíně a každý den nás vozil autobus na vybraná místa v Polsku. První den hrozily bouřky - a nakonec také skutečně hřeben Tater zahalily a práskaly do něj - proto byl zvolen velmi oddechový program.
Prvním cílem byl výstup na rozhledový kopec Nosal (1206 m). Je to jeden z řady vápencových kopců, které lemují Tatry na severu od Choče přes Sivý vrch a Osobitou po Belanské Tatry, abych zmínil navazující hory na slovenském území. No a vápenec znamená zajímavou květenu. Nyní pár fotek.00Takovýto pohled se naskýtá během výstupu na vrchol od jihu. V pozadí je nejvýchodnější část hřebene Západních Tater, vpravo dominuje poutní hora Zakopaného Giewont.
Jarmanka
Jarmanka větší; na Slovesku i v polských Tatrách častá mrkvovitá kytka, u nás aby ji člověk pohledal...
04
Pohled z vrcholu Nosalu k hřebeni Vysokých (ne Západních) Tater. Rozdíl ve tvaru je více než zřejmý. Po zadním hřebeni se táhne známá a nejtěžší tatranská cesta Orlí stezka. Nejvyšší vrchol vpravo je Svinica (2301 m), na kterou jsem měl tu čest vystoupit čtvrtý den svého pobytu.
04
Takovýto pohled se z vrcholu Nosalu naskýtá na (vápencovou) poutní horu Giewont, která se tyčí nad Zakopaným jako předsunutý výběžek Tater. Vlastní vrchol je úplně vzadu, je na něm patrný velký kříž (17 m vysoký). Samotná hora vrcholí v 1894 m - více později ve dni třetím.
05
Takto vypadá vrchol Nosalu, obležený členy nejen naší výpravy. Koberečky rostlin ve vápencové skále skrývají řadu zajímavých rostlinek. Pokusme se některé odhalit...
06
Přímo pod skálou rostly tyto orchideje. Po počátečním zmatení se domnívám, že jde o světlokvětou pětiprstku, ale jsem ornitolog a jen amatérský botanik, mohu se mýlit.
Plesnivec
Na skále nechyběly asi nejznámější tatranské květiny - plesnivce alpské. Vzhledem jde skutečně o ojedinělou rostlinu. Musím podotknout, že o ně návštěvníci nejevili zájem, či spíše nebyli schopni je zaregistrovat. Na druhou stranu plesnivce "protěžují" (dovolte mi tuto slovní hříčku) velmi exponované skalní úseky, sám jsem se odhodlal k výstupu na úrovni II-. No dobře, zas tak hrozné to nebylo, ale něco na tom je.
Hvězdnice
No tak to je vše, co jsem začátkem července našel z hvězdnice alspké; loni v Nízkých Tatrách ještě ve stejnou dobu krásně kvetly, ale to jsem ještě neměl svůj oblíbený Panasonic. Snad tedy příště...
Kopretina okrouhlolistá
Kousek od vrcholu odkvétala kopretina okrouhlolistá, jedna z pěti druhů kopretin, které jsem během své výpravy zaregistroval.
Prvosenka aurikule
Přehlídka odkvetlých kytek pokračuje prvosenkou aurikule; jinde jsem viděl poetičtější název medvědí ouško. Ani loni v Nízkých Tatrách jsem tyto prvosenky neviděl kvést. Charakteristické jsou tučné, masité listy.
Kruštík tmavočervený
Mezi skálami kvetly i další orchideje, mimo jiné barevně výjimečný kruštík tmavočervený.
Běloprstka
Další orchidej znám z Pradědu, tak se snad nespletu - měla by to být běloprstka bělavá. Taková jemná orchidej, která kvete v Jeseníkách v příkopu u cesty z Ovčárny na vrchol Pradědu a k Barborce...
Pětiprstka
Poslední orchidejí tohoto dne budiž pravděpodobná pětiprstka žežulník/vonná - nečichal jsem k ní :-).
Zvonek
K mým nejoblíbenějším rostlinám patří zvonky. Na vápenci rostou neuvěřitelně křehké zvonky maličké. Jedna z nejpěknějších květin tohoto dne.
Devaterníky
Na závěr ještě doplním všudypřítomný devaterník, který rostl na všech navštívených vápencových lokalitách.
Kuznice
Nad Tatrou se začínalo blýskat, my upalovali z vrcholku dolů a občas se ohlíželi do údolí Kuznice, které vede pod pohraniční hřeben se Slovenskem (v pozadí úsek Svinica - Kondratova kopa).
Druhým cílem dne byl kopec na opačné straně Zakopaného, jakýsi hrb naproti Tatrám. Jedná se o vrch Gubalówka (1123 m). Jde o plochý hřbet s úžasnými výhledy na hřeben Tater od Belanských Tater na východě po Roháče na západě. Měli jsme štěstí na výhled nejen na hřebeny celých Tater, ale také na blesky občas do něj bijící. Byli jsme rozhodně rádi, že nestojíme naproti...
Výhled
Toto je část výhledu z Gubalowki, a to směrem k hřebeni na kterém leží zmiňovaná Orlí stezka, který vrcholí vpravo Svinicí. Nosal se do tohoto záběru nevešel, je to kopec, kterému patří svah úplně vlevo nad městečkem.
Pohled
Tak ještě jednou trochu více z dálky a s bouřkovými mraky nad hřebenem. Tentokrát je vidět i maličký hrb Nosalu s vápencovými skálami (mírně vpravo za kostelem).
Kaplička
Při cestě z Gubalówki dolů do Zakopaného jsme narazili na tuto zajímavou vesnickou architekturu...
Kolotočník
Na okraji Zakopaného jsem u parkoviště objevil kolotočník ozdobný, východokarpatskou rostlinu, kterou znám z Vihorlatu. Jestli je v Poslu původní nebo se tu zatoulala mi není známo.
Kavka
Částečně deštivý (ale jen přiměřeně) den jsme zakončili na tržišti v Zakopaném, kde nám sekundovala mimo jiné tato kavka.
Trh
A co nás čeká ve dni druhém (publikovat to budu kdoví kdy)? První setkání s Tatrami - přechod z doliny Chocholovské do doliny Koscieliska (jde vlastně o polskou stranu Roháčů), vylepšenou výstupem na Ornak (1867 m) a prvním setkáním s vysokohorskou tatranskou květenou (hořec tečkovaný, zvonek alpínský, holnice dvouřadá, kuklice horská aj.). Máte se nač těšit.
M

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama