Šumpersko a jiné (do 11-04-2006)

12. dubna 2006 v 8:36 | M. Vavřík
Poslední obrázky na blogu byly z pátečního Šumvaldu. V sobotu 08.04.2006 se počasí pokazilo a tak jsme seděli doma. V neděli 09.04.2006 jsme podruhé letos vyrazili na zahradu do České Třebové. Cestou jsme se zastavili na několik lokalit na Svitavsku, kde mají v budoucnu stát (snad) větrné elektrárny a kde budu provádět ornitologický průzkum. Jedná se hlavně o pole, ale zatím na nich nic moc nebylo - snad až na jednu, kde nad zalesněným hřbetem kroužilo společně osm kání lesních. Kromě toho se tam s řevem proháněl tento "pták":
Kdo poznal naši novou, drahou stíhačku Saab JAS-39 Gripen, hádal správně.
Na zahradě v České Třebové bylo náplní naší činnosti prořezávat stromy. Po šílené zimě, kdy úroveň sněhu dosáhla 80 cm, jsme zaznamenali katastrofální stav našich stromků. Normálně by se na zahradu zajíci nedostali, ale výška sněhu jim umožnila pohodlně přeskočit plot. Zvláště jeden strom jim zachutnal:
Letorosty a plodonoše byly do výšky krku, tedy asi 165 cm, kompletně v tahu. Pro ukázku jedna z větví:
Práce bylo tím pádem mnohem více, než jsme čekali. Na pozorování ptáků nebylo moc času. Stejně se nic moc nedělo; nejzajímavější byl asi dlask tlustozobý, který si sedl na modřín vedle chaty a pozoroval nás.
V pondělí 10.04.2006 byl nevlídný den. Vypravil jsem se se psem na krátkou obchůzku sobotínským parkem; přitom byl déšť neustále na spadnutí. Na krytých místech stále přetrvávají hromady sněhu.
Přesto se objevily první květy, tradiční sněženky
a violky.
V parku jsem se bezvýsledně snažil nafotit zpívající pěvušku modrou, přitom se mi podařilo zachytit první letošní pěnici černohlavou.

Včera, tedy 11.04.2006 jsem musel trčet celý den ve škole. Při suplování v páté třídě jsem zaslechl z okna známý zpěv a poté i pozoroval dalšího samce pěnice černohlavé. Při odchodu ze školy jsem naměřil v přední pneumatice svého korábu 14 kPa či co je to za jednotky a rozhodl se zajet to vyřešit do Šumperka. Když už jsem tam byl, prodloužil jsem si cestu kolem místní rybniční mikrosoustavy u Třemešku.
Celou dobu jemně poprchávalo. Větší z rybníků byl částečně pod ledem, kromě toho se zvedla jeho hladina a zaplavila hráz mezi ním a menšími rybníky. Tak jsem to musel celé obejít. Jak soustava vypadá shora:
Větší rybník vlevo má ostrůvek, na kterém hnízdí nějací vrubozobí, na fotce je jeden z pravých rybníků vypuštěný, což nebyl... A co bylo? Nejzajímavější byl orlovec říční, teprve druhé mé pozorování tohoto druhu na Šumpersku (první bylo loni v létě - pták kroužící nad hřebenem!). Jinak zatím jen málo ptáků - 4 labutě, 1 kachna, 1 chocholačka. Snad ještě ptáci přiletí. Na okraji rákosiny jsem vyfotil budníčka menšího.
Při návratu jsem se stavil u polní kaluže u Petrova nad Desnou, na které je více kachen (10) než na rybníce (2). Pro zpestření přikládám foto s dotazem co za ptak? Pokuste se určit a pište do komentáře (které zatím pohříchu málo využíváte!).
Dnes po ukončení školy mě čekají velikonoční prázdniny, které zahájím odpoledne na Šumvaldu a poté odcestuji za rodinnými záležitostmi na Ostravsko. Tím vás potom nudit nebudu, ale pokusím se získat cestou fotky nějakých slezských ptáků (nebo alespoň ornitologů).
Ahoj!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama