Poprvé letos nad 1.000 m n. m. (Červenohorské sedlo)

26. dubna 2006 v 8:20 | M. Vavřík |  Červenohorské sedlo (tah)
Tak jsme se brzy odpoledne vypravili na Červenohorské sedlo. Jako tvor horský jsem se už nemohl dočkat, kdy to bude možné. Sníh pomalu slézá, ovšem na řadě míst nad hranicí 1.000 m n. m. je stále souvislá vrstva kolem 60-90 cm. Tam, kde se slunce opírá, slezl i tento sníh. Došli jsme na vyhlídku ve výšce 1.152 m n. m. a zase se vrátili. Komické bylo, že hned na začátku se spustil liják jako z konve, přitom všude kolem bylo jasno, svítilo sluníčko, jenom nad hřebenem se držel hustý mrak. Pak se naštěstí vše změnilo.

Co ptáci?
Čekal jsem alespoň náznak tahu, ale byl jsem zklamán. Nic se nedělo. Pouze všude pobíhala hejna pěnkav, kterých v širší oblasti sedla, včetně úpatí, musely být stovky ex. Nejzajímavější byli dva brkoslavi severní, kteří letěli nad hřebenem podélně, směrem k jihovýchodu. Kóta, kterou jsme navštívili, je jedním z níže položených hnízdišť lindušek lučních, které už tady (v malém počtu) byly. Jinak hlavními druhy otevřených ploch byli budníčci větší a pěvušky modré. Přímo u chat v sedle (1.013 m) zpíval zvonohlík zahradní - v Jeseníkách je to jeho nejvyšší pravidlená lokalita. Další dva druhy fotograficky.

Těšil jsem se, že narazím na nějaký ryze horský druh a povedlo se - u chat v sedle, což je jeho oblíbené místo, hledal v trávě potravu kos horský. Z méně horských druhů za parkovištěm přistál a pak se nechal vyplašit krkavec velký.

Červenohorské sedlo
A na závěr rychlé info - Červenohorské sedlo je jedinou výraznou sníženinou v celém hřebeni Jeseníků a rozděluje ho na část keprnickou a část pradědskou. Při pohledu z konce keprnické části vypadá takto:
Fotograf (já) stojí ve výšce asi 1.120 m, naproti nad sedlem je zhruba stejně vysoký Velký Klínovec. Od něj se hřeben táhne doleva dozadu a nadále již neklesá po 1.100 m, až na konci do sedla Skřítek. V ploché části sedla je několik chat a za nimi sjezdovky. A zde se na podzim odehrává ono úžasné tahové představení. K tomu detailní snímek:
Ptáci vyletují od Jeseníku nad sjezdovkou, dolétají do (mimo zářez hlavní silnice) nejnižšího místa sedla a zde (nad hlavou pozorovatele, který ví, že právě tady má stát) spadají dolů směrem ke Koutům nad Desnou.
END
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama