Ostravsko a cesta (13 až 16-04-2006) - 2. díl

18. dubna 2006 v 12:51 | M. Vavřík
Pátek, 14.04.2006
V pátek jsme pojížděli po rodinných setkáních, z ptáků nic zajímavého. Neměl bych zapomenout na návštěvu proslulého havířovského ornitologa, Zdeňka Poláška.

Sobota, 15.04.2006
Cestou z Ostravska jsme obdivovali panoráma Beskyd s nejvyššími horami - Lysou horou,
a Smrkem.
Hlavní zastávkou při sobotní cestě pod Helfštýn byly rybníky u Jistebníku. Náplní nebyla obchůzka rybníků, pouze osvěžení osádky vozu procházkou v teplém jarním dni.
Rybníky u Jistebníku jsou na pohled pěkné a bylo na nich spousta ptáků. Mě jako Laridaeáře potěšili především rybáci obecní.
Jinak jsem moc fotografií nepořídil, kvůli prostisvětlu. Na rybníce Bezruč byla řada ptáků, mimo jiné šest zrzohlávek, nejméně 12 hus velkých, minimálně 50 lžičáků pestrých, pět hvízdáků, řada čírek, potápek atd. atd. Na hrázi zpíval první letošní budníček větší.

Neděle, 16.04.2006
V neděli jsem se probudil v Týně nad Bečvou pod hradem Helfštýnem. Vyrazili jsme na krátkou vycházku po okolí a hned u chalupy jsem zahlédl první letošní (zpívající) pěnici pokřovní.
Hlavní náplní byla ale zastávka cestou domů na rybnících u Tovačova; jednou z hlavních lokalit mých vysokoškolských let. Protože jsou to rybníky ornitologicky velmi dobře sledované, upustil jsem od sčítání a pouze fotil a pátral potom, co zde najdu. Obrázky jsou trochu zpřeházené, ale čtenáři to v podstatě může být jedno...
V Tovačově bylo vždy dost potápek černokrkých, tak jako v neděli. Na rozdíl od jiných rybníků zde nejsou tak plaché.
Početní jsou také roháči, v maximech se jich tu zdržuje kolem stovky. Specialitou, kterou od jinud tolik neznám, je časté přeletování ptáků z jednoho rybníka na ndruhý, což mi umožnilo pořídit pár fotografií roháče v letu:
Nas rybníky poletovalo mnoho dlouhokřídlých, mezi nimi také racci malí. Pták na obrázku je poněkjud špatně nasvícený, ale šlo o jedince v šatě druhého roku (světlé spodní křídelní krovky).
Obdobně jako u Jistebníka zde byli velmi početní lžičáci, hejnka přeletovala z jednoho rybníka na druhý:
Prvním druhem, který patří do kompetence FK, se kterým jsem se vyzbrojen foťákem setkal, byla labuť zpěvná. Ke všemu ještě pták označený v Německu (o infortmaci o původu jsem již požádal).
Nad rybníky (stejně jako v Karviné) poletovala kvanta vlaštovek, s oblibou sedaly na větve keřů u vody.
Mezi vlaštovkami se proháněly jednotlivě také břehule říční.
Na hrázi se objevil kolega z FK, Jirka Šírek. V Tovačově ptáci téměř nemají šanci uniknout pozornosti...
Z dalších dlouhokřídlých se tu motali rybáci černí,
a opět rybáci obecní.
Přejel jsem na štěrkovny, abych se kouknul po avízované potáplici severní, ale pro velký vítr, rozbouřenou hladinu a nedostatek času jsem nic neviděl. Jenom ťuhýka šedého.
Na štěrkovnu přiletělo několik racků bělohlavých; tento na fotce opět ukazuje typický znak druhu, světlou neskvrněnou spodinu křídla.

Cestou zpátky domů již jen několik krátkých zastávek. Nejprve na Chmoutovské štěrkovně, kde nebylo nic zajímavého. Potom na Šumvaldu, v předvečer vlastní návštěvy. Byla tady pěkná atmosféra "před bouří".

Ptáky jsem proletěl v rychlosti - mj. 14 racků bělohlavých, 58 labutí, devět a běžné počty ostatních vodních ptáků. Na hrázi volající jíkavec.
Poslední zastávkou byl rybník u Dolní Libiny, který je vypuštěný a slibuje tah bahňáků (V minulosti na jaře mj. jespáci malí a šedí, břehouš černoocasý, kameňáček pestrý). Dnes pouze devět vodoušů kropenatých a kulík říční. Především pak krásná duha po přeháňce.
A na rozloučenou popřeháňková fotka pole, na kterém se proháněly desítky lindušek lučních (klasická situace zde na jaře, kdy je hřeben pokrytý více než metrovou vrstvou sněhu a hnízdící ptáci musí čekat).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama