Ostravsko a cesta (13 až 16-04-2006)

18. dubna 2006 v 8:38 | M. Vavřík
Tak jsme tedy strávili velikonoční prázdniny cestou na Ostravsko. Zde vám přiblížím pouze ornitologické zážitky, rodinné si nechám pro sebe...

Čtvrtek, 13.04.2006
První zastávkou na dlouhé cestě byla štěrkovna u Dolního Benešova. Lokalita je známa jako část dřívějšího hnízdiště racků bouřních, pravděpodobné hnízdiště rybáků malých atd.
Na pískovně bylo docela živo, vše ovšem mimo dosah mého zoomu, proto jen telegraficky - 4 roháči, kormorán velký, jedna husa velká, spousta kachen divokých, 24 čírek obecných, čtyři kopřivky, dva hvízdáci, 22 chocholaček a jiná drobotina.
Další zastávka - bez fotografie - byla štěrkovna u Hlučína, jádro dřívějšího hnízdního areálu racků bouřních ve Slezsku. Byla o poznání chudší. Dominujícím druhem byl roháč - celkem 24 ex., jinak nic zajímavého.
Po obědě jsme se zastavili na sever rybniční soustavy u Karviné-Starého Města, kde jsem jako ornitolog za svých gymnázijních let začínal. Mimo nakouknutí jsem se hlavně chtěl pokochat rackem černohlavým, který zde již řadu let hnízdí. Stál jsem před prvním úkolem - pokusit se ho najít, jestli už tady je. No, nezkuste to ve zdejší kolonii racků chechtavých:
Upozorňuji, že na fotografii je jen část kolonie. Po neúspěšném pátrání jsem se pokusil kontaktovat místní ornitology, ale pouze jsem vyhodil 8,- Kč za hlasovou schránku. A tak jsem pátral dále, nakonec přece jen úspěšně. V zadní části kolonie jsem objevil pár, který chvílemi i tokal.
Po úspěšném pátrání jsem jen tak pozoroval ptáky kolem, pořídil jsem i pár fotografií.
Jedna z kopřivek.
Další z řady přilétnuvších pěnic černohlavých. Mimo to jsem pozoroval asi 10 morčáků velkých, jistě patřících k místní populaci a běžné druhy vodních ptáků.
Výprava byla zakončena pozorováním divného dravce, kterému věnuji samostatný příspěvek.
(pokračování)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama